Gastronomický arganový olej

BIOARGAN není jen kosmetika. Arganový olej je předurčen pro využívání v kuchyni, protože charakteristikou svého složení má omlazující účinky na celý organismus. Kromě lahodné oříškové chuti nabízí v přírodní podobě vysoký obsah vitamínu E, esenciálních mastných kyselin, zejména Omega 6 a 9, dále vitamíny A a F a karotenoidy. Nebývale vysoký obsah fytosterolů pomáhá předcházet vzniku rakoviny a stejně jako obsažený skvalen napomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Arganový olej BIOARGAN se používá hlavně ve studené kuchyni a k dochucování hotových pokrmů. Jeho jemná chuť pražených oříšků harmonicky doplní sladká i slaná jídla. Skvělý je na saláty, kuskusy, ryby nebo těstoviny. Vaše kulinářské umění získá nový rozměr.

Gastronomický olej

Z pražených semen arganových ořechů se vyrábí olej používaný v gastronomii. Díky pražení získává olej typicky tmavší hnědou barvu, než je tomu u oleje kosmetického a také unikátní vůni a jemně nasládlou chuť pražených oříšků. Tento olej je široce používán v tradiční marocké kuchyni. Díky svým blahodárným účinkům je však stále oblíbenější i u nás.

Arganový olej značky BIOARGAN je certifikovaný organizací KEZ jako Biopotravina. Na jeho kvalitu proto pravidelně dohlížejí pracovníci zmíněného certifikačního systému.

BIOARGAN extra panenský arganový olej obsahuje stejně jako kosmetický arganový olej 80% esenciálních mastných kyselin, zejména Omega 3, 6 a 9. Obsahuje také velké množství antioxidantů a přírodních vitamínů. Neobsahuje cholesterol a tím přispívá k jeho snížení v krvi.

argan_nutPozitivní vliv na orgasimus

Gastronomický arganový olej značky BIOARGAN je unikátní svým složením a výživovou hodnotou. Má pozitivní vliv na oběhové funkce, vyrovnává hladinu cholesterolu v krvi a pomáhá snižovat tlak. Díky tomu je vhodný k prevenci kardiovaskulárních onemocnění a onemocnění srdce. Arganový olej také stimuluje mozkové buňky a funkci jater. Zároveň také chrání pojivové tkáně a zvyšuje odolnost organismu.
BIOARGAN arganový olej určený na jídlo obsahuje dvakrát více vitamínu E než olej olivový. Vitamín E je silný antioxidant, který chrání vaše tělo před volnými radikály. Navíc při nedostatku vitamínů E může dojít k problémům se vstřebáváním tuků a vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Arganový olej BIOARGAN dále obsahuje karotenoidy a fytosteroly, hlavně unikátní schottenol a spinasterol. Navíc je přirozeným zdrojem omega 6 a 9 mastných kyselin.

Použití v kuchyni

BIOARGAN arganový olej se používá hlavně vestudené kuchyni k dochucování různých pokrmů. Můžete ho použít při přípravě salátů, kuskusů nebo při dochucování polévek, ryb a dalších jídel.

Pokud nevíte, jak arganový olej BIOARGAN používat, můžete vyzkoušet recepty z marocké kuchyně, které jsme pro vás připravili zde.

gastronomický arganový olej BIOARGANJak správně arganový olej skladovat?

Gastronomický arganový olej nepotřebuje žádné speciální zacházení. Správně by se měl skladovat při pokojové teplotě v rozmezí mezi 15°C – 25°C. Také by neměl být vystaven slunečnímu záření. Díky tmavé lahvi ho ale můžete mít na poličce v kuchyni a nemusíte se bát o jeho kvalitu.

Porovnání olejů

Arganový olej obsahuje velké množství vitamínů E neboli tokoferolů. Navíc obsahuje i unikátní schottenol (147mg/kg) a spinasterol (122mg/kg). V porovnání s olivovým a slunečnicovým olejem obsahuje arganový olej především ß-sitostérol.

Složení Gastronomických olejů (mg/1000g)

výživové hodnoty Arganový Slunečnicový Olivový
Tokoferol 1 483 583 190
Skvalen 2 313 6 499
  • 1Tokoferoly jsou přírodní chemické látky a souhrnně se označují jako vitamín E. Patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. V organismu slouží jako důležitý antioxidant, chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály.
  • 2Skvalen je přírodní organická sloučenina, která byla poprvé izolována z jater žraloka, ale dnes se získává i z rostlinných zdrojů, například z arganového oleje.

Recepty s Arganovým olejem BIOARGAN

Arganový olej se tradičně používá převážně v marocké kuchyni. Jeho využití je ale široké a můžete ho přidávat i do svých oblíbených jídel či salátů. Výborně se například hodí k dochucení ryb či kuskusu.